New York:
London:
Istanbul:
Busan:

Alkoç Grup ve Mol Türkiye Yeni Projeler İçin imzaları Attı

Japon MOL Firması’nın Türkiye ofisi ile (MOL Turkey Denizcilik ve Lojistik Tic. A.Ş.) ile Alkoç Grup, 2 yıldır süre gelen çalışmaları neticesinde karşılıklı bir protokol imzaladı.

20.12.2022

Japon MOL Firması’nın Türkiye ofisi ile (MOL Turkey Denizcilik ve Lojistik Tic. A.Ş.) ile Alkoç Grup, 2 yıldır süre gelen çalışmaları neticesinde karşılıklı bir protokol imzaladı.

Alkoç Grup, Denizcilik sektöründe 25 yılı aşkın tecrübesi ile dökme yük gemileri, tankerler, konteyner gemileri, MPP, PSV, OSV, LPG, LNG ve FSRU yönetiminde deneyimlere sahip ve farklı gemi türlerini kapsayan birinci sınıf gemi işletmeciliği hizmetleri sunuyor. 

Japon MOL Firması’nın Türkiye ofisi ile (MOL Turkey Denizcilik ve Lojistik Tic. A.Ş.) yaklaşık 2 yıldır süre gelen çalışmaları neticesinde karşılıklı bir protokol imzalayan Alkoç Grup Yönetim Kurulu Başkanı Baş.Müh.Gürhan Burak Alkoç, bu protokolde öncelikle kiralama noktasında bir sinerji ortaklığı oluşturduklarını söyledi.

Grup, çatısı altında bu bağlamda ALKCHART Carriers firmasının temellerini atarak kısa sürede hayata geçirdi.

ALKCHART Carriers bir chartering house olarak gemi kiralama alanında sektöre yelken açtı.

Hali hazırda, aktif olarak üç nehir gemisi, dört handysize gemi ALKCHART’ın kendi kirasında bulunuyor. Bu gemilerin tüm ticari yönetimi yine firma üzerinden sağlanıyor.

ALKCHART bünyesinde, iki Broker, bir Kaptan Operasyon Müdürü, 2 Post Fixture olmak üzere 5 kişilik bir ekip hizmet veriyor. Yönetim Kurulu Başkanı Alkoç, önümüzdeki bahar ayları itibariyle farklı planları olduğunu, özellikle bağlı bulundukları kurum, STK'lar ve kuruluşlardaki Japon komitelerine üyelikleri noktasında da iki ülke diyaloglarını özellikle ticari anlamda geliştirmek istediklerini, dile getirdi.

Alkoç, kültür olarak da Japonlar’la Türkler’in yakın olduğunu, bu benzerliklerin daha sağlıklı bir uyum ilişkisini de beraberinde getireceğini, Japonya’yı kardeş ülke olarak nitelendirdiklerini dile getirdi. Kardeşliğin tohumları esasında 1890 yılında Ertuğrul Fırkateyninin batması neticesiyle yaşanan elim hadise ile atıldığını dile getiren Alkoç, ebediyete intikal eden tüm Denizcilerin Ruhları Şad Olsun dedi.

Atılan imzalarla yapılandırılan iş planı dahilinde, 2023 yılında Japonya'dan 15 yaş civarı gemileri ülkemize getirerek burada opere etmek, daha sonra bu gemilere farklı finansal çözümler sunmak, kiraya vermek, kendi kirasına almak, alım, satımı ve akabinde 25 yaşına gelen gemilerin hurdaya gidişleri noktasında tam kapsamlı ticari ve operasyonel hizmetler vermek şeklinde konu başlıkları bulunuyor.

Alkoç Grup, gemi kiralama ve işletmeciliğinin yanı sıra, armatörlük, gemi alım-satım, yenilenebilir enerji servisleri, uydu haberleşme, köprü üstü elektronik cihazların tamiri, acentelik, bayrak temsilciği ve survey hizmetleri ile de hizmet veren bir çok iştirakin çatı kuruluşudur.

Gemi yönetiminin yanı sıra, ülkemizdeki yerli ve milli projelerde de görev alan grup,  denizcilik sektörünün tüm bileşenlerine yönelik olarak geliştirdiği hizmetler ile global arenadaki yerini daha da perçinleme hedefine doğru emin adımlarla ilerliyor.